Αθλητικά
Γραμματοσειρά

Εξαιρετικό το ξεκίνημα της ΑΕΚ στον όμιλο του Europa League με τη νίκη της 2-1 επί της Ριέκα.

Ο Δικέφαλος απειλήθηκε ελάχιστα και πήρε δίκαια το τρίποντο με γκολ των Μάνταλου-Χριστοδουλόπουλου (καταπληκτικό φάου), βάζοντας από την αρχή προϋποθέσεις για τις δύο πρώτες θέσεις του ομίλου (μαζί με τη Μίλαν, που διέλυσε 5-1 την Αούστρια στη Βιέννη). Παράλληλα διατήρησε την εξαιρετική παράδοση που έχει με Κροατικές ομάδες.

Το πρώτο 45λεπτο της ΑΕΚ ήταν σχεδόν άριστο στη Ριέκα. Τακτικά απενεργοποίησε πλήρως το επιθετικό παιχνίδι της Κροατικής ομάδας, με σωστές τοποθετήσεις όλων των παικτών και τους Βράνιες-Τσόσιτς να κυριαρχούν στα γεμίσματα.

Δημιουργικά η ΑΕΚ είχε πολλές τελικές προσπάθειες, είτε με καλή κυκλοφορία, είτε με στημένα και μετά από ένα κόρνερ άνοιξε το σκορ με ψύχραιμο πλασέ του Μάνταλου εντός περιοχής στο 16

Τυφώνας Μίλαν στη Βιέννη
Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Μίλαν έκανε περίπατο στη Βιέννη και κατάφερε να προηγηθεί 2-0 στο 10λεπτο και 3-0 στα 20 λεπτά, με δύο γκολ του Πορτογάλου Αντρέ Σίλβα.

Europa League – Δ Όμιλος
1η αγωνιστική

Ριέκα-ΑΕΚ 1-2 (29 Έλεζ / 16 Μάνταλος, 62 Χριστοδουλόπουλος)

Αούστρια Β.-Μίλαν 1-5 (47 Μπόρκοβιτς / 7 Τσαλχάνογλου, 10, 20, 56 Αντρέ Σίλβα, 63 Σούσο)